Przejdź do treści

Siostra Jogi – Ajurweda

Ajurweda i joga, dwie siostry, proponują coś znacznie głębszego, niż tylko medyczne podejście do zdrowia.

Kiedy myślimy lub rozmawiamy o zdrowiu, zazwyczaj na pierwszy plan wysuwa się kwestia ciała i jego niedomagań. Jednak zdrowie (również fizyczne) nie jest tylko kwestią stanu ciała fizycznego, z racji tego, że człowiek i jego funkcjonowanie wykracza znacznie poza struktury fizyczności i tego, co jest namacalne.

Ajurweda i joga, dwie siostry, proponują coś znacznie głębszego, niż tylko medyczne podejście do zdrowia. Są holistycznymi filozofiami, które na równi z obiektywną i materialną rzeczywistością stawiają części życia, które są subiektywne i niemierzalne. Rozumieją to, że niematerialne komponenty życia: świadomość, umysł, emocje i myśli ożywiają i kierują tym, co materialne, mierzalne i namacalne.

Ayu, czyli życie

Na tej podstawie ajurweda definiuje Ayu , czyli życie, jako inteligentną i totalną interakcję czterech aspektów:

  • ATMA – dusza
  • MANAS – umysł
  • INDRIYA – zmysły
  • SHARIRA – ciało

Każdy z tych aspektów pełni określoną funkcję, która przyczynia się do całości, której doświadczamy jako życie. Według ajurwedy brak równowagi (zarówno fizycznej, emocjonalnej, jak i mentalnej) następuje, gdy pojawia się rozłączenie pomiędzy niefizycznymi i fizycznymi obszarami życia.

A kiedy pojawia się to rozłączenie?

Najczęściej, w toku życia, spotykają nas wydarzenia, które subiektywnie odczytujemy jako traumatyczne, nawet, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy na poziomie świadomym. Te traumy wywołują w nas wewnętrzne konflikty (czyli walkę wewnętrzną będącą wynikiem poczucia rozdzielenia), które trwa w psychice, pomimo tego, że wydarzenie źródłowe już dawno się skończyło. To wydarzenie, oprócz tego, że trwa w sferze psyche, równie często zatrzymuje się w ciele, ze względu na bezpośredni związek ciała i umysłu.

Efekt motyla

Ciekawostką przy tym wszystkim jest to, że percepcja traumy jest bardzo indywidualna: to, co jedna osoba odczytuje jako traumatyczne, dla drugiej nie musi wcale takie być! Wszystko jest kwestią indywidualnych predyspozycji, czyli w dużym uproszczeniu, mieszanki informacji płynących z DNA, temperamentu, predyspozycji osobowościowych oraz warunkowania społecznego. W praktyce oznacza to, że rodzeństwo przeżywając potencjalnie tę samą sytuację już od wczesnego dzieciństwa postrzega i przetwarza ją zupełnie inaczej. Możemy z tego wnioskować, że nawet najdrobniejsze różnice będą miały ogromny wpływ na dalsze losy każdej z osób.

Zainteresował Cię artykuł? Komentuj, zadawaj pytania, dziel się z innymi ♥

1 komentarz do “Siostra Jogi – Ajurweda”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.