Przejdź do treści

Zalety medytacji – dlaczego warto medytować?

Już niejednokrotnie pytaliście mnie o zalety medytacji – czemu warto medytować, jakie zalety ma medytacja, w jaki sposób medytacja wpływa na życie codzienne… Dziś spisałam kilkanaście podstawowych korzyści płynących z medytacji. Głęboko liczę na to, że ułatwi Wam to podjęcie decyzji na poświęcenie jej codziennie kilku minut.

1. MEDYTACJA REDUKUJE STRES

Zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny, czyli stres związany z presją, którą sami na siebie wywieramy jak i ten wywoływany przez środowisko, w którym funkcjonujemy.

2. MEDYTACJA POZWALA ZWIĘKSZYĆ MOŻLIWOŚCI NASZEGO MÓZGU/ UMYSŁU

Mózgu na poziomie biologicznym – w czasie medytacji limbiczne struktury naszego mózgu stają się mniej aktywne, a bardziej aktywne stają się wyższe struktury takie jak płat czołowy, który jest odpowiedzialny za nasze poczucie połączenia ze światem w poczuciu bezpieczeństwa.

3. W WYNIKU REDUKCJI STRESU ZMIENIA SIĘ DZIAŁANIA NASZEGO UKŁADU NERWOWEGO

Są to zmiany na poziomie funkcjonowania neuronalnego. Ścieżki neuronalne naszych nawykowych myśli, zachowań i wzorców percepcji rzeczywistości zmieniają się na bardziej świadome. Ponadto oczyszcza się potrzeba redukowania stresu (czy też zmiany stanu świadomości), dzięki czemu zyskujemy dostęp do naszego naturalnego, spokojnego stanu świadomości. Poznajemy też, czym jest ten naturalny stan świadomości. Co ma duże zastosowanie zwłaszcza w przypadku osób uzależnionych, które mają zaburzenia na poziomie przetwarzania dopaminy. Medytacja reguluje te procesy chemiczne związane z dopaminą i serotoniną, czyli hormonem szczęścia.

4. ZYSKUJEMY WIĘKSZY DYSTANS DO RZECZYWISTOŚCI

Czyli stajemy się mniej reaktywni – możemy odpowiadać bardziej świadomie na sytuacje, które nas spotykają. Różnica pomiędzy reaktywnością, a świadomą odpowiedzią polega na tym, że w reaktywności działamy z poziomu nawyku (często związanego z lękiem), a w sytuacji świadomej odpowiedzi korzystamy z całego zasobu naszych emocji . Gdy zaczynamy świadomie odpowiadać na rzeczywistość okazuje się, że mniejszy wpływ ma na nas to, co dzieje się na zewnątrz i w rezultacie to my stajemy się osobami, które tworzą swoją teraźniejszość, a tym samym – również otaczających ich osób.

5. MEDYTACJA WZMACNIA KONCENTRACJĘ

Medytacja poprawia zdolność przetwarzania informacji, co przekłada się na polepszenie koncentracji i usprawnienie procesów przetwarzania informacji oraz procesów pamięciowych (zarówno pamięci proceduralnej jak i strukturalnej; wpływa korzystnie na pamięć długotrwałą). Jeżeli przyjmiemy, że nasza umiejętność uczenia się jest naszym największym zasobem w kontekście szeroko rozumianego rozwoju w ciągu całego życia, to oznacza to, że dzięki medytacji zyskujemy super moc: stajemy się bardzo uważnymi uczniami podczas lekcji, które daje nam życie.

6. MEDYTACJA BUDUJE NASZĄ INTUICJĘ

Dzięki medytacji zwiększają się nasze możliwości, które już wcześniej wymieniłam: jesteśmy bardziej skoncentrowani, sprawniej przetwarzamy informacje i szybciej łączmy różne fakty w całość, co wzmacnia naszą uważność wobec sygnałów płynących z naszego wnętrza. Niektórzy te sygnały nazywają „intuicją”, która tak naprawdę jest umiejętnością wyciągania wniosków na podstawie informacji, którymi dysponujemy – nawet, gdy na poziomie świadomym nie wiemy, skąd wzięła się dana odpowiedź.

7. MEDYTACJA POZWALA POZBYĆ SIĘ NEGATYWNYCH MYŚLI NA SWÓJ TEMAT

Medytacja pozwala rozpoznawać i odpuszczać wzorce myślowe, które mamy na temat siebie i świata. Możemy ją wykorzystać jako pomoc przy rozpuszczaniu negatywnych przekonań, które nam nie służą, blokują nasz rozwój, nie pozwalają nam iść naprzód i dostrzegać okazji na naszej drodze. W trakcie medytacji możemy też kształtować bardziej pozytywne metody i techniki myślenia o świecie.

8. UWOLNIENIE OD WZORCÓW PRZESZŁOŚCI

Czyli wspomnień przeszłości i tego, co kształtuje strukturę naszego Ja. Niezależnie od tego jakie mamy koncepcje na nasz własny temat, zawsze są to tylko koncepcje. I każda koncepcja jest pewną „etykietą”, która ogranicza nas i nasz dostęp do świadomości, kim jesteśmy w naszej naturze.

9. ZWIĘKSZA NASZĄ RADOŚĆ ŻYCIA

Często emocje przeszłości sprawiają, że patrzymy na to, co się dzieje tu i teraz przez pryzmat zaszłych doświadczeń. Chodzi o to, by umieć wyciągać z nich wnioski, ale nie trwać w nich – tylko przeżyć je w pełni świadomie, odpuścić je i zrobić przestrzeń na to, co się dzieje tu i teraz. Na to co jest przed naszymi oczami. I przyjąć to w pełni. Stąd się bierze nasza radość życia :).

10. MEDYTACJA OBNIŻA POZIOM KORTYZOLU

Kortyzol to hormon stresu, który przyspiesza też procesy starzenia się organizmu i sprawia, że układy hormonalny i nerwowy nie działają w odpowiedni sposób. Kobiety mają często problemy z menstruacją wynikające z przewlekłego stresu – medytacja pomoże je wyeliminować. To kolejna, często zapominana, zaleta medytacji.

11. POMAGA ODRZUCIĆ STARE WZORCE

Jeżeli przyjmiemy, że prawdziwe są słowa Einsteina: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów”, to medytacja zmniejsza poziom naszego „szaleństwa”, które wynika z tego, że odtwarzamy (w świadomy lub nieświadomy sposób) stare wzorce (np. przyciągamy do siebie określony typ ludzi).

12. ZDROWA KOMUNIKACJA Z INNYMI

Dzięki medytacji zwiększa świadomość naszych potrzeb i emocji w tu i teraz. Oswajamy się z nimi, a co za tym idzie – uczymy się je komunikować w sposób zdrowy dla nas i dla naszego otoczenia. Równolegle poprawia się nasza komunikacja z samymi sobą, co jest absolutnym filarem w kształtowaniu zdrowej komunikacji z innymi.

13. MEDYTACJA POMAGA W PRZEBACZANIU

Medytacja zwiększa poziom współczucia do siebie i innych – ułatwia naukę przebaczania. Pomaga w zbudowaniu zdrowego obrazu samego siebie.

14. MEDYTACJA POPRAWIA JAKOŚĆ SNU

Medytacja w pośredni sposób pomaga zmienić wzorce oddechowe, które mają bezpośredni wpływ na stan naszego umysłu. Jeżeli ktoś cierpi na bezsenność – poprawia jakość snu ze względu na to, że uspokojonemu umysłowi łatwiej zasypiać i się budzić.

15. WZMACNIA DECYZYJNOŚĆ I ZAUFANIE DO SIEBIE

Medytacja sprawia, że zauważamy zmiany nie tylko w nas, ale i w naszym otoczeniu. Poprawia również naszą decyzyjność oraz nasze zaufanie do samych siebie. Ma to związek z tym, że zaczynamy czuć się bezpiecznie z miejsce, w którym jesteśmy – fizycznie, mentalnie, emocjonalnie. W pełni świadomie przyjmujemy naszą moc :).

16. MEDYTACJA POZWALA OTWORZYĆ SIĘ NA MIŁOŚĆ

Regularna medytacja pomaga otworzyć swoje serce na miłość – nie tylko na poziomie emocji, ale też podejmowanych działań. Przestajemy ulegać naszym pragnieniom, a zaczynamy iść za głosem serca.

POLECANE PRZEZE MNIE MEDYTACJE:

  • Moonheart Meditation, czyli stworzony przede mnie kurs pozwalający na praktykowanie medytacji równolegle z cyklem księżyca: link do MoonHeart Meditation

To tylko początek – mogłabym napisać jeszcze kilkanaście artykułów, w których wypisałabym o wiele dłuższe listy zawierające zalety medytacji, ale myślę, że już ten zestaw przekona Was do rozpoczęcia chociaż krótkiej praktyki każdego dnia!

Zapraszam też do lektury postu o minimalizmie: Sztuka umiaru, czyli 6 powodów dla których warto być minimalistą

1 komentarz do “Zalety medytacji – dlaczego warto medytować?”

  1. Pingback: Jak medytacja wpływa na mózg? - Wave of Love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.